Hoşgeldiniz  

MHP ADAY ADAYLARININ ÇALIŞMASI

Gencay Yılmaz | 14 Ekim 2013 | KÖŞE YAZILARI

gencay_yilmaz_banner

AK Parti, CHP ve SP’den sonra bugün MHP’nin aday adaylarını değerlendirmek istiyorum. MHP, 2009 seçimlerinde almış olduğu oy oranı 18,3’tü. Anketlerde bugün seçim olsa dendiğinde ise ortaya çıkan oran %14 ile %16 arasında değişiyor.

MHP, bu seçimlerde sürpriz yapar mı? Belediye MHP’ye geçer mi? Bunu zaman gösterecek. Yerel seçimlerde adaylarda önemlidir. MHP liyakatlı ve kazanabilecekleri adayla yola çıkmak istiyor. Hasan Toktaş başkanlığındaki MHP İl teşkilatı Gemlik’e büyük önem veriyor. Yerel seçimlerde İznik dışında hedeflenen dört ilçeden biri olan Gemlik’in kazanılması noktasında Osman Durdu başkanlığındaki ilçe teşkilatıyla birlikte her ismi masaya yatırıyorlar. MHP’de üç isim aday adaylığı için müracaat etmişti. MHP’nin önemli isimlerinden olan Maden Mühendisi Zeki Saral, Makine Müh. Ertuğrul Yavuz ve Dr. Adnan Bıyıklı.  MHP’li aday adayları yapılan ziyaretlerle kendilerini tanıttıkları gibi kahve toplantıları da yapıyorlar. Toplantıların birçoğuna Osman Durdu başkanlığındaki MHP teşkilatı da katılıyor. Bir anlamda MHP teşkilatı, aday adayları arasında eşit davranmaya özen gösteriyor. Bugüne kadar aday adayları arsında bir tatsızlık, birbirleri hakkında olumsuz konuşmalara, eleştirilere şahit olmadık. MHP ilçe Başkanı Osman Durdu da aday adayları arasındaki tatlı rekabetten en çok memnun olan isimlerin başında geliyor. İsterseniz MHP’nin aday adaylarına ve çalışmalarına birlikte göz atalım. Öncelikle her ne kadar kabul etmeseler de yönetimin diğer adaylara nazaran daha sıcak baktığı Adnan Bıyıklı’yı ele alalım.

Dr. Adnan BIYIKLI; Kendisi demokrat kökenli.  Fakat MHP’ye uzak değil. Çünkü, 2011 seçimlerinde MHP Yalova Milletvekili adayı olan Yusuf Bıyıklı’nınkardeşi. 2009 seçimlerinde DP’den aday olmak için müracaat etmişti. Genel merkez tarafından aday Kurşunlu eski belediye başkanı Bayram Demir gösterilince dönemin ilçe Başkanı Mehmet Hamaloğlu ve yönetim kurulu üyeleri istifa etmişlerdi. Diyaliz hastaları derneğinin başkanlığı görevi dışında Bursa siyasetinde yer alan Dr. Bıyıklı, Merkez sağda siyaset yapan ve DP’de il Yöneticiliği görevlerinde bulunurken Bursa Demokrasi hareketinde aktif görevine devam ediyor. Adaylığı geldiği takdirde MHP’ye demokratlarında oyu gelecektir. Dr. Bıyklı’nın tek dezavantajı ise Gemlik’te Bıyıklı ailesinin diğer fertleri kadar tanınmıyor olması. Siyasetle uğraşanların dışında kendisini tanıyan Gemliklilerin sayısı malumunuz. Ne var ki, aday adaylığı sürecinde vatandaşla buluşan Bıyıklı bu açığını da kapatmak için çalışmalarına devam ediyor. Bana göre MHP’nin aday adayları içinde en şanslısı Dr.Bıyıklıderserm abartı olmaz. Dr.Zeki Saral,Maden Mühendisi. MHP’nin içinde olan ve öğrencilik yıllarından bu tarafa MHP’den kopmayan Saral’ın tabana yakın olduğunu hatırlatmak isterim. MHP tabanından ve Gemliklilerden kendisini tanımayanların sayısı azdır. Çalışkan, ilkeli ve başarılı biri olan MHP’nin aday adaylarından Saral’ın şansının az olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü, MHP Gemlik’te kazanacakları adayla yola çıkmak istiyor. Kazanmak içinde tabanları dışındakilerin de oyunu almaları gerekiyor.

Ertuğrul Yavuz,babası Ali Osman Yavuz gibi mühendis. Aile şirketinde çalışmalarına devam ederken, siyasete de uzak değil. Baba Yavuz, Genç Partiden 2007 seçimlerinde 3.sıradan aday olmuştu. Oğul Ertuğrul Yavuz bu dönem MHP’den  siyasete atılan isim oldu.  Gemlik Belediye Başkanlığına MHP’den aday adayı olan Yavuz’u fazla tanıma fırsatım olmadı. Fakat siyasetçi bir oğul olması ve babasının Gemlik’te tanınırlığı kendisi için avantaj. MHP’ye farklı kesimlerden oy getirecek olan Yavuz’un destek arayışları ve ziyaretleri devam ediyor. MHP tabanından kendisine destek verenlerin de olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Peki, MHP İlçe Başkanı Osman Durdu aday adayları hakkında ne düşünüyordu? “Adayı belirlemede ideolojik ve partizan olarak bakmıyoruz. Duygusal değil, kazanılacak isimle yola çıkacağız.” Belediye konusunda Gemliklilerin kafası karışık olduğu için MHP’li aday adayların ortak açıklamaları ise halkın parasını çarçur etmeyen, kaynakları doğru kullanan yönetim sözü verdikleri gibi yaşayanlarına saygı gösteren, insan odaklı yönetimde Gemlik için bilgiyi kullanacaklarını söylüyorlar.

Yerel seçimler öncesinde çalışmalar var. Siyaset biliminin ve toplumsal gerçeklerin gösterdiği gibi, Yerel seçimler Genel seçimlere benzemiyor. Yerel yöneticide çok farklı özellikler aranıyor. Siyasal yelpazenin sağındaki bir kişiyi, meziyetleri nedeniyle sol toplumsal güçler, pekala desteklediği gibi, meziyetleri nedeniyle sağ toplumsal güçlerde siyasal yelpazenin solundaki bir kişiyi destekleyebiliyor. 2009 seçimlerinde ve öncesinde çevrenizde bunlara şahit olmuşsunuzdur. Gemlik’te siyasal yarışın AK Parti, CHP ve MHP’nin arasında geçecek. Tabii ki, diğer siyasi partilerin adaylarının da şansı var. Mesela geçtiğimiz seçimlerde Orhangazi’de DP’nin kazanması gibi. Bu arada ana muhalefet partisinin ortağı CHP ve MHP’nin AK Parti’ye karşı bazı seçim bölgelerinde ittifak yapma hazırlığı içinde olduğu konuşuluyor. Bunların için de en belirgini Gemlik’te MHP, Mudanya’da CHP olarak öne çıkan ilçeler. İttifak için erken olsa da ittifakın amacı , iktidar partisi kazanmasın da kim kazanırsa kazansındır.

Gemlik’teki 2009 seçim sonuçlarını hatırlatmakta fayda var:
CHP: 32,2
AKP: 28,9
MHP: 18,3
SP : 8,2
DP :7,8

Sizlere iyi bayramlar diliyorum.

797 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ

Zaman
Cumhuriyet
© 2012 - 2016 HaberGemlik Tüm hakları saklıdır.